Formula for calculating Student Advanced Standing

taniab

New Member
Joined
Jun 8, 2015
Messages
42
To be counted as having Advanced Standing, students must have grades of:
A's or B's and nothing lower
(so no C's, D's or E's).

AND
Their Behaviours must all be Oft (often) or Con (Consistent)
(So excluded if Behaviour contains som(Sometimes) or Sel (Seldom)

Students can study 3, 4 or 5 courses

How would use a count formula to include them if they meet all these criteria?
GRADES (Column J)Behaviours (Colum K)
C C C B COft Con Con Con Con
B C B B CCon Con Con Con Con
B C BCon Con Con Con Con
C C CCon Con Con Con Con
A A A ACon Con Con Con Con
C C CCon Con Con Con Con
C C CCon Con Con Con Con
B C C B CCon Con Con Con Con
A B B C ACon Con Con Con Con
C C C C CCon Con Con Con Con
B C BCon Con Con Con Con
A A ACon Con Con Con Con
A A BCon Con Con Con Con
B A BCon Con Con Con Con
B B A B ACon Con Con Con Con
C A BCon Con Con Con Con
C C BOft Oft Oft Oft Oft
C C C A CCon Con Oft Oft Oft
C B B C COft Con Oft Oft Con
C C BCon Con Con Con Con
B B BCon Con Con Con Con
A B A B AOft Con Con Con Con
B A B BCon Con Con Con Con
C C C C COft Con Con Con Con
B C C C CCon Con Con Con Con
C C C C COft Con Oft Oft Oft
A C BCon Con Con Con Con
A B ACon Con Con Con Con
B C C C ACon Con Con Con Con
B B BCon Con Con Con Con
C B CCon Con Con Con Con
C B CCon Con Con Con Con
B C BCon Con Con Con Con
B B BOft Oft Oft Oft Oft
C B BCon Con Con Con Con
B B C BCon Con Con Con Con
C B COft Oft Oft Oft Oft
C A B A AOft Con Con Con Con
C C CCon Con Con Con Con
B B BCon Con Con Con Con
B B CCon Con Con Con Con
C C BCon Con Con Con Con
C A BSom Som Som Som Som
A B A B BCon Con Con Con Con
C C B C BOft Oft Som Oft Som
C C C C BOft Con Con Con Oft
C C CCon Con Con Con Con
 

Excel Facts

Excel motto
Not everything I do at work revolves around Excel. Only the fun parts.
=IF(AND(SUMPRODUCT(--ISNUMBER(SEARCH({"C","D","E"},J2)))>0=FALSE,SUMPRODUCT(--ISNUMBER(SEARCH({"Som","Sel"},K2)))>0=FALSE),"Advanced","")

Or the all kids are special approach :) :

="Advanced"
 
Upvote 0
Thank you so much, that is amazing, it works so well!! Unfortunately, I've just been told behaviours are for each of the courses and there are up to 8 courses! So how would I add to the formula to include the Behaviours for each course!

Course Behaviours 7 and 8 (not shown below) are colum Q and R


GRADES (J)Behaviours Course 1 (K)Behaviours Course 2
(L)
Behaviours Course 3
(M)
Behaviours Course 4
(N)
Behaviours Course 5
(O)
Behaviours Course 6
(P)
C C C B COft Con Con Con ConSom Con Som Oft SomOft Con Con Con ConCon Con Con Con ConOft Con Oft Oft OftOft Oft Som Som Oft
B C B B CCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
B C BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConOft Oft Oft Con OftOft Con Con Con ConCon Con Con Con Con0
C C CCon Con Con Con ConSom Oft Oft Som SomOft Con Con Con ConOft Oft Oft Oft OftCon Oft Oft Oft Oft0
AdvancedA A A ACon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Oft ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
C C CCon Con Con Con ConOft Oft Oft Som SomOft Oft Con Con ConOft Oft Oft Con OftOft Oft Oft Oft Oft0
C C CCon Con Con Con ConCon Con Oft Con ConOft Oft Oft Oft OftSom Oft Oft Oft SomCon Con Con Con Con0
B C C B CCon Con Con Con ConCon Con Con Oft ConOft Con Con Oft ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
A B B C ACon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
C C C C CCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Oft Con Oft ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con OftCon Con Con Con Con
B C BCon Con Con Con ConSom Con Oft Oft OftSom Con Con Con ConOft Con Con Oft ConCon Con Con Con Con0
AdvancedA A ACon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con0
AdvancedA A BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConOft Oft Oft Oft OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con0
AdvancedB A BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
AdvancedB B A B ACon Con Con Con ConOft Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConOft Con Con Con ConCon Con Con Con Con
C A BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConSom Oft Oft Oft OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con0
C C BOft Oft Oft Oft OftOft Oft Oft Con OftOft Oft Con Oft ConOft Oft Oft Con OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
C C C A CCon Con Oft Oft OftOft Con Con Con ConOft Oft Som Oft SomSom Som Som Oft SomCon Oft Oft Oft OftCon Con Con Con Con
C B B C COft Con Oft Oft ConCon Oft Con Oft ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
C C BCon Con Con Con ConOft Oft Con Oft OftOft Con Som Con SomOft Oft Oft Con OftCon Oft Con Con ConCon Con Con Con Con
AdvancedB B BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Oft Oft ConCon Con Con Con ConOft Oft Oft Oft OftCon Con Con Con Con
AdvancedA B A B AOft Con Con Con ConOft Con Oft Con OftCon Con Con Con ConCon Con Oft Con ConOft Con Con Con OftCon Con Con Con Con
AdvancedB A B BCon Con Con Con ConOft Oft Con Con ConCon Con Con Con ConOft Con Oft Oft OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
 
Upvote 0
Hi Taniab,

Does this do what you want?

Taniab.xlsx
JKLMNOPQRS
1GRADESBehavioursBehaviours Course 1Behaviours Course 2Behaviours Course 3Behaviours Course 4Behaviours Course 5Behaviours Course 6Behaviours Course 7Behaviours Course 8
2 C C C B COft Con Con Con ConSom Con Som Oft SomOft Con Con Con ConCon Con Con Con ConOft Con Oft Oft OftOft Oft Som Som OftOft Oft Som Som OftOft Oft Som Som Oft
3 B C B B CCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
4 B C BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConOft Oft Oft Con OftOft Con Con Con ConCon Con Con Con Con000
5 C C CCon Con Con Con ConSom Oft Oft Som SomOft Con Con Con ConOft Oft Oft Oft OftCon Oft Oft Oft Oft000
6AdvancedA A A ACon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Oft ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
7 C C CCon Con Con Con ConOft Oft Oft Som SomOft Oft Con Con ConOft Oft Oft Con OftOft Oft Oft Oft Oft000
8 C C CCon Con Con Con ConCon Con Oft Con ConOft Oft Oft Oft OftSom Oft Oft Oft SomCon Con Con Con Con000
9 B C C B CCon Con Con Con ConCon Con Con Oft ConOft Con Con Oft ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
10 A B B C ACon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
11 C C C C CCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Oft Con Oft ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
12 B C BCon Con Con Con ConSom Con Oft Oft OftSom Con Con Con ConOft Con Con Oft ConCon Con Con Con Con000
13AdvancedA A ACon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con000
14AdvancedA A BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConOft Oft Oft Oft OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con000
15AdvancedB A BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
16AdvancedB B A B ACon Con Con Con ConOft Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConOft Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
17 C A BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConSom Oft Oft Oft OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con000
18 C C BOft Oft Oft Oft OftOft Oft Oft Con OftOft Oft Con Oft ConOft Oft Oft Con OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
19 C C C A CCon Con Oft Oft OftOft Con Con Con ConOft Oft Som Oft SomSom Som Som Oft SomCon Oft Oft Oft OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
20 C B B C COft Con Oft Oft ConCon Oft Con Oft ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
21 C C BCon Con Con Con ConOft Oft Con Oft OftOft Con Som Con SomOft Oft Oft Con OftCon Oft Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
22AdvancedB B BCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Oft Oft ConCon Con Con Con ConOft Oft Oft Oft OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
23AdvancedA B A B AOft Con Con Con ConOft Con Oft Con OftCon Con Con Con ConCon Con Oft Con ConOft Con Con Con OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
24AdvancedB A B BCon Con Con Con ConOft Oft Con Con ConCon Con Con Con ConOft Con Oft Oft OftCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con ConCon Con Con Con Con
Sheet1 (2)
Cell Formulas
RangeFormula
J2:J24J2=IF(AND(LEN(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(K2,"C",""),"D",""),"E",""))=LEN(K2),LEN(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(L2&M2&N2&O2&P2&Q2&R2&S2,"Som",""),"Sel",""))=LEN(L2&M2&N2&O2&P2&Q2&R2&S2)),"Advanced","")
 
Upvote 0
mmm that didn't work, but I just put this L2&M2&N2&O2&P2&Q2&R2&S2 into the first formula and it seems to be working now.

Thank you thank you thank you

=IF(AND(SUMPRODUCT(--ISNUMBER(SEARCH({"C","D","E"},J2)))>0=FALSE,SUMPRODUCT(--ISNUMBER(SEARCH({"Som","Sel"},K2&L2&M2&N2&O2&P2&Q2&R2&S2 )))>0=FALSE),"Advanced","")
 
Upvote 0
More requirements!!!
Behaviours are either
Consistently -con
Often - oft
Sometimes - som
Seldom - sel
Not Assessed - n/a

Advanced must now include attendance score. So same formula as below, but attendance must now be included and must beover 92%. Attendance percentage is in E11 (see screenshot)
Capture.JPG

=IF(AND(SUMPRODUCT(--ISNUMBER(SEARCH({"D","E"},J11)))>0=FALSE,SUMPRODUCT(--ISNUMBER(SEARCH({"Som","Sel","n/a"},K11&L11&M11&N11&O11&P11*Q11&R11)))>0=FALSE),"Advanced","")

I need to apply two more tests to the same set of data. So if it meets the above criteria it is advanced.

If it meets these criteria, standing is Good. The problem with this one is that some students study 3, some 4, some up to 8 courses, so to get the % of behaviours/attributes and also the % of C's, there needs to be a count as well. Sometimes they might be studying 6 courses, get a grade for 4 courses, but Behaviours/Attributes for all 6 courses. If no behaviours/Atrributes then the cell will be empty.
  • Commitment Standard Obtain at least 50% combined ‘Consistently’ and ‘Often’ attributes on Semester report.
  • Academic Standard Obtain a minimum “C” grade in 60% or more Courses i.e. for 5-day program, 3 or more “C” Course grades. For 3-day program, 2 or more “C” Course grades.
  • Attendance Standard 90% attendance or better in all six courses studied (ATAR or General 5 day Courses) or the equivalent for the three day Voc. Program.
If it meets these criteria, standing is Conditional
Commitment Standard Obtain less than 50% combined ‘Consistently’ and ‘Often’ attributes on Semester report.
Academic Standard Obtain less than minimum “C” grade in 60% or more Courses i.e. for 5-day program, less than 3 “C” Course grades. For 3-day program, less than 2 “C” Course grades.
Attendance Standard Below 90% attendance in all six courses studied (ATAR or General 5-day Courses) or the equivalent for the three day Vocation Program.
 
Upvote 0

Forum statistics

Threads
1,214,943
Messages
6,122,370
Members
449,080
Latest member
Armadillos

We've detected that you are using an adblocker.

We have a great community of people providing Excel help here, but the hosting costs are enormous. You can help keep this site running by allowing ads on MrExcel.com.
Allow Ads at MrExcel

Which adblocker are you using?

Disable AdBlock

Follow these easy steps to disable AdBlock

1)Click on the icon in the browser’s toolbar.
2)Click on the icon in the browser’s toolbar.
2)Click on the "Pause on this site" option.
Go back

Disable AdBlock Plus

Follow these easy steps to disable AdBlock Plus

1)Click on the icon in the browser’s toolbar.
2)Click on the toggle to disable it for "mrexcel.com".
Go back

Disable uBlock Origin

Follow these easy steps to disable uBlock Origin

1)Click on the icon in the browser’s toolbar.
2)Click on the "Power" button.
3)Click on the "Refresh" button.
Go back

Disable uBlock

Follow these easy steps to disable uBlock

1)Click on the icon in the browser’s toolbar.
2)Click on the "Power" button.
3)Click on the "Refresh" button.
Go back
Back
Top