What I am trying to do is make or find a calculator that will show compounding of the money in my account in a network marketing company that I belong to.
What it should show is let's say I have $10,000 in my account and I make 0.5% interest per day for 600 days.
Now I can only repurchase (compound) into my account in increments of $50.
Example 1:
Day 1: $10,000 x 0.5% = $50.00 (compound the $50)
Day 2: $10,050 x 0.5% = $50.25 (compound the $50 leaving $0.25)
Day 3: $10,100 x 0.5% = $50.50 (compound the $50 leaving $0.50 + $0.25 = $0.75)
Day 4: $10,150 x 0.5% = $50.75 (compound the $50 leaving $0.75 + $0.75 = $1.50)
Day 5: $10,200 x 0.5% = $51.00 (compound the $50 leaving $1 + $1.50 = $2.50)
Day 6: $10,250 x 0.5% = $51.25 (compound the $50 leaving $1.25 + $2.50 = $3.75)
ect. to Day 600.
Eventually there should be a 2nd $50 from the money left over that I can compound that day.
I would like to be able to change the starting dollar amount showing the different packages that can be purchased.
There are $300, $500 and $1000 packages or increments of those dollar amounts.
Example 2:
Day 1: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $1.50)
Day 2: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $3.00)
Day 3: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $4.50)
Day 4: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $6.00)
Day 5: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $7.50)
Day 6: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $9.00)


On day 34 there should be $50 from the money left over that I can compound.
Day 34: $300 x 0.5% = $1.50 (having $51.10, compound the $50 leaving $1.10)
Day 35: $350 x 0.5% = $1.75 (leaving $2.85)
Day 36: $350 x 0.5% = $1.75 (leaving $4.60)
ect. to Day 600.
Is this making sense?
I have been racking my brain for a week now trying to figure out how to do this.
Is this even possible to be able to do?
Can you help me please and thank you?
Sincerely,
Chad V
What it should show is let's say I have $10,000 in my account and I make 0.5% interest per day for 600 days.
Now I can only repurchase (compound) into my account in increments of $50.
Example 1:
Day 1: $10,000 x 0.5% = $50.00 (compound the $50)
Day 2: $10,050 x 0.5% = $50.25 (compound the $50 leaving $0.25)
Day 3: $10,100 x 0.5% = $50.50 (compound the $50 leaving $0.50 + $0.25 = $0.75)
Day 4: $10,150 x 0.5% = $50.75 (compound the $50 leaving $0.75 + $0.75 = $1.50)
Day 5: $10,200 x 0.5% = $51.00 (compound the $50 leaving $1 + $1.50 = $2.50)
Day 6: $10,250 x 0.5% = $51.25 (compound the $50 leaving $1.25 + $2.50 = $3.75)
ect. to Day 600.
Eventually there should be a 2nd $50 from the money left over that I can compound that day.
I would like to be able to change the starting dollar amount showing the different packages that can be purchased.
There are $300, $500 and $1000 packages or increments of those dollar amounts.
Example 2:
Day 1: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $1.50)
Day 2: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $3.00)
Day 3: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $4.50)
Day 4: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $6.00)
Day 5: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $7.50)
Day 6: $300 x 0.5% = $1.50 (leaving $9.00)


On day 34 there should be $50 from the money left over that I can compound.
Day 34: $300 x 0.5% = $1.50 (having $51.10, compound the $50 leaving $1.10)
Day 35: $350 x 0.5% = $1.75 (leaving $2.85)
Day 36: $350 x 0.5% = $1.75 (leaving $4.60)
ect. to Day 600.
Is this making sense?
I have been racking my brain for a week now trying to figure out how to do this.
Is this even possible to be able to do?
Can you help me please and thank you?
Sincerely,
Chad V